CyberCulture Girişimcilerini Bekliyor!

26.5.2022

Bilkent CYBERPARK, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla CyberCulture: Dijital Kültürel Girişimcilik Kuluçka Merkezi Projesi’ni hayata geçiriyor!

 

25 Mayıs 2022, Çarşamba günü Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Kürşat Aydoğan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Ali Haberal, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Sn. Ziya Taşkent, Bilkent CYBEPRARK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tunç Batum katılımları ve açılış konuşmalarını gerçekleştirmesiyle Ankara Teknoloji Merkezi’nde CyberCulture Projesi Açılış Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Sn. Faruk İnaltekin proje tanıtım sunumunu gerçekleştirerek, proje detayları hakkında bilgi aktarımında bulundu.

 

Etkinlik devamında projenin ana paydaşı olan Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (YAKEM) Dr. Sn. Erman M. Demir’in moderatörlüğünü üstlendiği ‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Dijitalleşme’ konulu söyleşi gerçekleştirilmiştir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Proje Eğitim Daire Başkanı Sn. Emire Çete ve TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Sn. Ali Ata Kavame yaratıcı kültür endüstrileri ve dijitalleşmenin geleceği ile ilgili görüşlerini aktardılar.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel endüstriler alanında gençlerin gelişimlerini sağlamak amacıyla yürüttüğü ‘Gelecek Gençlerin Kültür Endüstrileri Destek Programı’ kapsamında Bilkent CYBERPARK Türkiye’de ilk defa teknoloji geliştirme bölgesinde açılacak ve gençlerin dijital kültür endüstrileri alanında çalışmalarını yürüteceği kuluçka merkezini hayata geçirecektir. Projenin planlanan süresi 12 ay olup, projenin sürdürülebilir olması ve devamlılığı için çalışmalar yürütülecektir.

 

CyberCulture, 18-29 yaş arasındaki gençlerin doğru iş modeli ve desteklenme ile dijital kültürel ürünlerini ortaya çıkarmalarını sağlamak, başta Türkiye olmak üzere uluslararası pazarlara açılmalarına destek olmak amacıyla hayata geçirilecektir. Proje yaratıcı endüstrilerin ülkemiz için önemi ışığında; NFT, Oyun, Animasyon ve Sinema alanlarında genç girişimciliğin teşvik edilmesi ile döviz kazandırıcı dijital kültürel üretimin geliştirilmesini hedeflemektedir.

 

CyberCulture programına başvurular 25 Mayıs 2022 tarihi itibariyle alınmaya başlayacaktır.

Program ve destek faaliyetlerini yürütmek üzere, başvurular arasından seçilen girişimciler fikir alanına göre 20’şerli olacak şekilde gruplandırılacaktır. Seçilen girişimci grupları program süreci içinde ilan edilecek olup, başvurular ise 31 Aralık’a kadar açık olacaktır.

 

Proje detayları ve başvuru formu için: culture.cyberpark.com.tr

İletişim adresi: culture@cyberpark.com.tr