Kırgız IT Forum’da Yeni Teknoloji Köprüleri Kuruldu!

26.6.2024

Bilkent CYBERPARK olarak Kırgızistan Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’te düzenlenen Kırgız IT Forum’una katıldık. Bu prestijli etkinliğin açılış konuşmalarını Kırgızistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Sayın Akylbek Japarov ve Kırgızistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim Bakanı Sayın Nuria Kutnaeva yaptı. Forumun açılışı KIT Forum Başkanı, Kırgızistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Başkanı ve çeşitli ülkelerin büyükelçilerinin konuşmaları ile devam etti. Açılışın ardından, en iyi yapay zeka projesi, en iyi IT eğitimi, en iyi KırgızTech projesi gibi kategorilerde ödüller verildi. Forum, genç yetenekleri ve teknoloji profesyonellerini bir araya getirerek yazılım ve teknoloji alanında önemli iş birliği fırsatları sunmayı amaçlamaktadır.

Forumda, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelerden teknoparkların katılımıyla “WaterTech Panel Session with Technoparks of Organization of Turkic States Country-Members” başlıklı bir panel oturumu düzenlenerek su teknolojileri alanında en son yenilikler ve projeler tartışıldı. Türk Devletleri Teşkilatı teknopark çalışma grubu olarak, Kırgızistan’da çeşitli kurum ve teknopark ziyaretleri gerçekleştirdik. Bu ziyaretler sayesinde Kırgızistan’ın teknoloji ekosistemini yerinde gözlemledik ve iki ülke arasındaki yeni iş birliği fırsatlarını değerlendirdik.

Etkinlik kapsamında, Japon ve Koreli girişimcilerin su teknolojisi çözümlerini sundukları bir oturum gerçekleştirildi. Japonya perspektifinden yenilikçi startupların desteklenmesi, Kore teknolojileri ve devletin dijital altyapı değişimi gibi konular ele alındı. Kırgızistan’dan startupların sunumları ile devam eden Forum, kapanış töreni ile son buldu. 

Bilkent CYBERPARK olarak, bu önemli etkinlikte yer almanın gururunu yaşadık. Teknoloji ekosistemimizi genişletmek ve iki ülke arasında yeni iş birliği fırsatları yaratmak adına gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve görüşmelerin gelecekteki projelerimiz için önemli bir temel oluşturduğunu düşünüyoruz.