Bilkent CYBERPARK’tan Dikey Hızlandırıcı

29.3.2021

Bilkent CYBERPARK’ın destekçileri arasında yer aldığı, Siber Güvenlik Kümelenmesi ve STM iş birliğinde; siber güvenlik alanında faaliyet gösteren startup’lara özel kurgulanan Jet Hızlandırma Programı tamamlandı.


Dikey alanda gerçekleştirilen hızlandırma programlarının girişimcilik ekosisteminde artan önemi ile beraber, Jet Hızlandırma Programı da yoğun bir ilgi ile karşılanmıştır. Birçok nitelikli başvuru arasından seçilen 8 ekip, kendilerine özel olarak kurgulanmış program ile ticarileşme ve uluslararasına açılma süreçlerine ivme kazandırma fırsatını elde etmiştir.


Siber güvenlik alanı özelinde ilerleyen ve 8 hafta yoğun bir şekilde devam eden program, ekiplerin ihtiyaç analizi ile başlamıştır. Birebir mentorluklar ile ekiplerin mevcut durumları, hedefleri, rakipleri, pazar ve müşteri analizleri göz önünde bulundurularak ihtiyaçları ve eksikleri tespit edilmiştir. Ardından bu ihtiyaç ve eksiklerin giderilmesi üzerine kurgulanan eğitimler ve birebir mentorluklar başlamıştır. Programın en etkin yönlerinden olan birebir mentorluk görüşmeleri süresince 4 farklı mentor tarafından toplam 112 saat birebir mentorluk seansı sağlanmış ve her bir ekibin gelişim süreci yakından takip edilmiştir.


Tamamı online olarak gerçekleşen programda, birebir mentorlukların yanı sıra toplam 50 saatin üzerinde 19 farklı içerikte eğitim gerçekleştirilmiştir. Alanında uzman eğitmenler tarafından sağlanan toplu eğitimler; katılımcıların projelerini hayata geçirme, satış sürecine başlama, ürün geliştirme süreçlerine ivme kazandırma, müşteri bulma, etkin sunum yapma gibi bir çok farklı alanda başarı sağlamaları hedeflenerek sunulmuştur.


Ticarileşme ve uluslararasına açılma süreçlerine katkı sağlamayı hedefleyerek kurgulanan programda, global başarı hikayesine sahip girişimci sohbetlerine de yer verilmiştir. Think Global adı altında gerçekleşen seride uluslararası alanda başarılara imza atan Binalyze kurucusu Emre Tınaztepe, sektörde büyük başarılar elde etmiş Picus firma kurucu ortağı Volkan Ertürk ve başarılı iki exit hikayesi bulunan Burak Dayıoğlu’na yer verilmiş olup, geçtikleri yolları anlatarak motivasyon sağlamaları ve tavsiyeleri ile ekiplere yön vermeleri sağlanmıştır.


Program içeriğinde yer alan kapsamlı eğitimler ve birebir mentorlukların tamamlanması ile beraber, ekipler hem jürinin hem de yatırımcıların karşısına çıkmaya hazır hale gelmiştir. Ekiplerin sunumlarının ve çeşitlik panellerin yer aldığı kapanış günü 29 Mart 2021 tarihinde Demo Day etkinliği ile gerçekleşmiştir. STM Siber Güvenlik ve Büyük Veri Direktörü Sedat Salman, SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Muhammed Sadi Ulukavak ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açılık konuşmaları ile etkinlik başlamış olup, STM’nin Siber Güvenlik Ekosistemine Katkısı isimle devam etmiştir. Ardından Türkiyenin önde gelen yatırımcı gruplarının yer aldığı Yatırım Paneli’nde her bir panelist kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamış, yatırım ağlarını tanıştım ve keyifli bir sohbet gerçekleştirilmiştir. Panel katılım gösteren Vestel Ventures, Revo, 212 VC, ScaleX, Inventram, 500 Startups, DCP, Early Bird ve Arz Gayrimenkul yatırım grupları aynı zamanda ekiplerin de sunumunu dinlemiş ve yatırımcı gözü ile değerlendirmiştir. Yatırım paneli sonrasında ise ekipler, 8 hafta boyunca çeşitli eğitim ve mentorluklar ile hazırlandıkları sunumlarını başarıyla gerçekleştirmiştir. Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin’in de arasında yer aldığı jüri, kazanan ilk 3 ekibi belirlemiş ve ödüller sahibini bulmuştur. Program sonunda Bilkent CYBERPARK firması Forestall firması 1.’lik ödülüne hak kazanırken, Btyön firması 2.’lik Camenta System ise 3.’lük ödüllerini kazanmıştır.


Bilkent CYBERPARK olarak programa katılmaya hak kazanan tüm ekipleri tekrardan tebrik ediyor, girişimcilik yolunda atmış oldukları bu hızlandırıcı adımın gelişim süreçlerine etkin bir fayda sağlamasını diliyoruz.