BİGG MARKA Girişimcileri Yeni Döneme Hazır!

05.5.2023

Bilkent CYBERPARK’ın Uygulayıcı Kuruluş görevinde, MEF Üniversitesi, BilgeAdam ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi TTO iş birliğinde yürütmekte olduğu BİGG MARKA programı, 2023 yılında açılan yeni çağrı kapsamında dönemine 5 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen Bilgi Günü Etkinliği ile başladı.

TÜBİTAK 1512 BİGG programı panel değerlendirmesi sonucunda, iş planı desteklenmeye uygun bulunan  girişimcilere, TÜBİTAK BİGG Fonu ile %3 hisse karşılığında 450.000 TL’ye kadar sermaye desteği ile şirketleşmeleri için olanak sağlanacaktır. 2023-1 çağrı döneminde Akıllı Ulaşım, Akıllı Üretim Sistemleri,  Enerji ve Temiz Teknolojiler, İletişim ve Sayısal Dönüşüm, sağlık ve İyi Yaşam ve Sürdürülebilir Tarım ve beslenme başlıklarında olan iş fikri başvuruları değerlendirmeye alındı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden başvurularını gerçekleştiren, Ar-Ge ve yenilik odaklı iş fikirleri olan girişimciler ön elemeyi geçmeyi hak kazanarak BİGG MARKA programında bir araya geldi!

Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından, teknoloji tabanlı iş fikirleriyle fark yaratacak girişimci adayları değerlendirmeye tabi tutulmuş ve başvurular arasından tematik alanlara uygun nitelikte, Ar-Ge ve yenilik odaklı olanlar seçilerek Bilgi Günü Etkinliği’ne davet edilmiştir. Etkinlikte, programın içinde yer alacak eğitim ve birebir mentorluk süreçleri hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapılarak program içeriği aktarılmıştır.

Girişimci adaylarının şirketleşme hayallerini gerçekleştirmesine olanak sağlayan BİGG MARKA’da, bugüne kadar 89 girişimci toplam 16.5 Milyon TL hibe alarak iş fikirlerini nitelikli bir iş planına dönüştürüp ticarileşebilir bir modelle girişimcilik ekosisteminde yer almıştır. Programda, temel girişimcilik eğitimleri, birebir mentorluklar, yatırımcı-girişimci buluşmaları, sektör lideri firmalarla teknoloji doğrulama ve müşteri görüşmesi seanslarıyla destek olunmaktadır.

Programda yer alacak tüm girişimcileri attıkları bu adımla tebrik eder, başarılar dileriz.