BİGG MARKA 2021-1 Dönemi’nde Nihai Jüri Sunumları Büyük Bir Heyecanla Gerçekleşti!

14.9.2021

TÜBİTAK 1512  BİGG Girişimcilik Destekleme Programı ile 2015 yılından beri başarıyla yürütülen BİGG MARKA, Bilkent CYBERPARK, Pamukkale Teknokent ve Konya Teknokent güçlü iş birliğiyle devam eden  2021-1 dönemindeki girişimcileri, Nihai Değerlendirme Komisyonu’nda ağırladı.

BİGG MARKA girişimcileri, almış oldukları yoğun eğitim, birebir mentorluk seansları ve sektör lideri firmalarla bir araya gelerek dikey mentorluk görüşmelerine katılmaları sonucunda, teknoloji tabanlı iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürdüler. 2 ay boyunca online platformlarda süren bu maraton sonrasında, Nihai Değerlendirme Komisyonu’na iş planı sunumlarını gerçekleştiren girişimciler, TÜBİTAK 2.Aşaması’na geçen girişimcilerin belirlendiği bu değerlendirmede çalışmalarını en iyi şekilde gösterdi. BİGG MARKA’nın başarılı girişimcilerinin belirlenmesine büyük katkı sağlayan jüri üyeleri, girişimcilerin sunumlarını dinledikten sonra elemelerini gerçekleştirdiler. Jüri üyeleri arasında akademisyen, yatırımcı, teknoloji transfer yetkilisi ve sektörde yer alan firma kurucuları gibi birçok alandan kişinin yer aldığı Nihai Değerlendirme Komisyonu TÜBİTAK kriterlerine uygun, yenilikçi yönü yüksek ve ticarileşebilir girişimcileri belirledi.

BİGG 2021-1 Çağrı Dönemi’nde girişimcilik tanımının tabana yayılmasıyla, ön lisans öğrencilerinden, doktora mezunlarına kadar pek çok girişimci, nitelikli iş fikrini girişimcilik ekosistemine tanıtmayı başardı. Yaklaşık 60 başvuru arasından seçilen 35 girişimci, program içinde yer alarak eğitim ve mentorluk içeriklerinden yararlanmaya hak kazandı. Girişimcilere sağanan zengin içerikli online eğitimler ve birebir olarak gerçekleşen iş fikri, iş planı ve sunum mentorluklarının yanısıra, girişimci adaylarının iş fikirlerine özel olarak kurgulanan sektörün önde gelen firmalarıyla  eşleştirilerek gerçekleştirilen dikey mentorluk görüşmeleri sayesinde de, teknoloji doğrulama ve müşteri görüşmesi yapma fırsatı elde ettiler. Donanım alanında ürün geliştirecek olan girişimcilere ise farklı firmalardan ön prototipleme, tasarım ve üretim başlığında teknik mentorluk desteği sağlanmıştır. 

Eğitim ve mentorluk programını tamamlayan girişimciler, 24 Ağustos ve 25 Ağustos 2021 tarihlerinde iki seans olarak online platform üzerinden düzenlenen Nihai Değerlendirme’de, iş planlarının detaylarını içeren sunumlarını gerçekleştirdiler. Katılımcı tüm girişimcilerin sunumları ardından, iki gün boyunca devam eden değerlendirme sürecinin sonunda, 13 girişimci TÜBİTAK 2. Aşama’sına geçmeye hak kazandı.

BİGG MARKA programının ilerleyen sürecinde girişimciler, iş planlarını doğru bütçeleme ve finansal planlama alanında eğitim ve mentorluklarla desteklenecek ve iş planlarını nihai hale getirmeye devam edeceklerdir. TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan tüm girişimcilerimizi kutlar, göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederiz.