BİGG MARKA 2020-2 Dönemi’nde Girişimciler Nihai Jüri Sunumlarında!

21.5.2021

TÜBİTAK 1512 BİGG desteğiyle, Bilkent CYBERPARK, Pamukkale Teknokent ve Konya Teknokent iş birliğinde başarıyla yürütülen BİGG MARKA programı girişimcileri, 2 ay boyunca almış oldukları eğitim ve mentorluklar sonucunda, iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürdüler ve ardından jüri karşısına çıkarak Nihai Değerlendirme Komisyonu’na sunumlarını yaptılar. BİGG MARKA programındaki başarılı girişimcilerin belirlenmesinde her sene olduğu gibi bu sene de büyük rol oynayan jüri üyeleri, girişimcilerin sunumlarını dinleyerek elemelerini gerçekleştirdiler. Aralarında akademisyen, yatırımcı, teknoloji transfer yetkilisi ve sektörde yer alan firma kurucuları gibi birçok alandan jüri üyelerinin yer aldığı Nihai Değerlendirme Komisyonu sonrasında ise TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan girişimciler belirlendi.

BİGG MARKA 2020-1 Çağrı Dönemi’nde yaklaşık 130 başvuru arasından seçilen 46 girişimci, program içinde yer alan eğitim ve mentorluklarla, teknoloji tabanlı iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürdü. Girişimcilere sağanan zengin içerikli online eğitimler ve birebir olarak gerçekleşen iş fikri, iş planı ve sunum mentorluklarına ek olarak, girişimci adaylarının iş fikirleri özelinde sektörün önde gelen frirmalarıyla  eşleştirilerek gerçekleştirilen dikey mentorluk görüşmeleri sayesinde de, teknoloji doğrulama ve müşteri görüşmesi yapma fırsatı elde ettiler. Donanım alanında ürün geliştirecek olan girişimcilere ise, ön prototipleme, tasarım ve üretim başlığında teknik mentorluk desteği sağlanmıştır. 

Eğitim ve mentorlukların tamamlanmasıyla, 4 Mayıs ve 5 Mayıs 2021 tarihlerinde iki seans olarak online platform üzerinden düzenlenen Nihai Değerlendirme’de başvuru sahibi girişimciler, jüri üyelerine iş planlarının detaylarını içeren sunumlarını gerçekleştirdiler. Jüri üyeleri her bir girişimcinin sunumunu  dinledikten sonra değerlendirmelerini yaptılar. İki gün boyunca devam eden değerlendirme sürecinin sonunda, 12 girişimci TÜBİTAK 2. Aşama’sına geçmeye hak kazandı.

Girişimciler, BİGG MARKA programının ilerleyen sürecinde iş planlarını doğru bütçeleme ve finansal planlama alanında eğitim ve mentorluklarla iş planlarını daha da güçlendirmeye ve iş planlarını nihai hale getirmeye devam edeceklerdir. TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan tüm girişimcilerimizi kutlar, göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederiz.