GİRİŞİMCİLER İÇİN CAZİBE MERKEZİ ESTONYA’DA CYBERPARK RÜZGARI

04.7.2019

Bilkent CYBERPARK, yürüttüğü Doping XL programının uluslararası bölümünü gerçekleştirmek üzere 12-18 Mayıs 2019 tarihlerinde 8 Türk Startup’ı Kuzey Avrupa’nın girişimcilik merkezi Estonya’ya taşıdı.

Startup’lar 6 ay boyunca ürünlerini geliştirmek ve yurtdışı pazarına hazır hale gelebilmek için ihtiyaçları özelinde birebir mentörlükleri ve eğitimleri tamamladı ve ardından girişimcilik ekosisteminin en çok gelişmiş olduğu ülkelerden olan Estonya’da yatırımcı ve potansiyel müşteri görüşmelerine hazır hale geldiler. Avrupa’nın Silikon Vadisi olmasına aday gösterilen Estonya, startup’lara Avrupa’ya ve dünyaya açılmak için sayısız fırsat sunmaktadır. Girişimcilerin sunulan bu fırsatları en verimli şekilde değerlendirebilmesi için de Doping XL-Estonya kapsamında yoğun bir program oluşturuldu. Programda; ekosistemin başarılı kurucularının da yer aldığı ortak çalışma alanı Lift99’da bilgilendirme toplantısı ve Estonya girişimcileri ile beraber çalışma fırsatı,  Estonya’nın en büyük teknoparklarından olan Technopol ziyareti, Avrupa’nın en deneyimli hızlandırıcı programlarından olan Startup Wise Guys görüşmesi, Estonya’nın en başarılı yatırım şirketleri ve fonları olan Funderbeam, Karma VC, LHV ve Super Angel ile yatırımcı-girişimci görüşmeleri, Estonya’nın unicorn firması olan Taxify’de başarı hikayelerini dinleme fırsatı yer almıştır. Ek olarak Estonya’da şirketleşmek için devlet desteklerinin anlatıldığı Startup Estonia ve şirketleşme prosedürlerin anlatıldığı hukuk şirketi TGS Baltic şirketlerine ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Tüm bu görüşmelerde girişimciler kendilerini ve projelerini anlatma fırsatı yakalamanın yanı sıra Estonya’nın başarı hikayelerinden ilham alarak programdan en verimli şekilde faydalanmıştır.

3 gün süren yoğun ziyaret ve toplantılar sonrasında ise Kuzey Avrupa’nın en büyük etkinliklerinden olan Latitude59 etkinliğine katılım sağlandı. Dünyanın her yerinden 200’den fazla yatırımcı ve 2.500’den fazla katılımcının olduğu etkinlikte, startup’lar faaliyet alanlarına göre eşleşmeler yaparak birebir potansiyel müşteri görüşmeleri ve uluslararası yatırım alma gücünü arttırmak için birebir yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirdi.

Ayrıca program sürecinde Estonya’da yer alan Türk heyetler ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Tallin Büyükelçiliği Resepsiyonu’na katılım sağlanmıştır. T.C. Tallin Büyükelçisi Sn. Hayriye Kumaşcıoğlu’nun da katılım gösterdiği resepsiyonda Estonya Türkiye ilişkilerini daha da güçlendirmek ve girişimcilerin Avrupa pazarına açılması hedefli görüşmeler gerçekleşmiş ve Sn. Büyükelçi ve ekibi her bir girişimcinin projesini dinlemiştir.

Startup’ların ticarileşme ve uluslararasılaşma süreçlerini hızlandırma amacıyla kurgulanan Doping XL, Estonya programı ile son bulurken her girişimci ilk günden bugüne kadar çizilen yol haritalarında ciddi ilerlemeler gerçekleştirmiş ve kendilerini verimli geçen program sayesinde geliştirmişlerdir. Aynı zamanda Estonya’da yer alan başarı hikayeleri girişimcilere ilham kaynağı olmuştur. Bilkent CYBERPARK’ın programa seçilerek, süreçlerin hepsini başarıyla tamamlayan tüm startup’lara olan desteği programdan sonra devam edecektir.

Related Images