Uzaktan Çalışma Kültürü

09.4.2020

Bilkent CYBERPARK tarafından düzenli olarak gerçekleştirilecek olan Webinar dizisinin ilki, “Uzaktan Çalışma Kültürü” konusu ile Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin moderatörlüğünde, Bilge Adam Genel Müdür Yardımcısı Bora Şen, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan’ın katılımlarıyla 9 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşti.

Farklı sektörlerdeki iş yapış biçimlerinin değişimine değinilerek başlayan Webinarda, Bora Şen, Bilge Adam’ın hazır bir altyapıya sahip olması ile online eğitimlere kısa bir sürede geçebildiklerinden bahsederken; uzaktan çalışmanın ve dijitalleşmenin de bu süreçte iş dünyasında yapılabilirliğinin görülmeye başlandığını söyledi. Ofiste çalışma ve uzaktan çalışmanın bir arada yürütüldüğü hibrid sistemin Microsoft’ta önceden beri var olduğunu belirten Dr. R. Erdem Erkul,. uzaktan çalışma kavramının 1979 yılında “benzinden  tasarruf” için tartışılmaya başladığından bahsederek konu ile ilgili istatistiki veriler paylaştı. Selçuk Alparslan ise, bu süreçte Meteksan Savunma’da alınan önlemlerden bahsederken, güvenlik konusuna da dikkat çekti. Uzaktan çalışmanın bizim çalışma kültürümüze de olumlu ve olumsuz etkilerinin olabileceğinden bahseden Alparslan, bu sürecin daha iyi planlama, küreselleşme ve farklı kültürler ile iletişime geçmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi. 

Oldukça yüksek bir katılımcı sayısı ile farklı platformlarda canlı olarak yayınlanan Webinar, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.